EVTASARIM

Uçsuz bucaksız sadelik

ucsuz-bucaksiz-sadelik-3

Çiftlik deyince akla bir köy evi, birkaç tavuk, belki at ve köpekler gelir. Çiftlik, İngiltere’de dersek konsept biraz değişiyor. Alabildiğince uzanan yeşil gri bir arazi ve dar, alçak katlı bir bina. Puslu İngiltere’nin Suffolk kentinde yer alan Reydon Grove Çiftliği de araziye uyum sağlayan sade ama gösterişli bir yapı.

Norm Architects imzalı çiftlik, uzun ve alçak, dar bir pavillon gibi tasarlanmış. Kullanılan dikey döşeme ahşaplar, eski yapıdaki yerli karaçam ağaçları ile büyük uyum içerisinde. Dış cephenin ahşap dokusunu, çatıdaki koyu gri metal malzeme ön plana çıkarıyor.


 
Binanın yapısına bakarsak ana hol, alanı ikiye bölmüş. Bir tarafı ortak kullanım alanları diğer tarafta ise banyo ve yatak odaları konumlandırılmış. Dev pencereler içerisi ve dışarısı arasında geçirgenlik yaratmış. Kullanılan gri ve bej skalasındaki açık renkler, beyazla birleşince manzaranın sonsuzluğu da ön plana çıkıyor.


 
Evin geçirgen yapısı bölmelerde de kendisini gösteriyor. Şömine yerleştirilen duvarla bölünen salon ve mutfak gibi. Büyük ağaçlar altında kalan arazinin daha korunaklı bölümünde ise yatak odası ve banyolar kalıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.